Haber

Almanya Ukraynalı askerleri eğitecek

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, yıl sonuna kadar ülkede toplam 10 bin Ukraynalı askerin eğitileceğini söyledi.

Pistorius, bütçe görüşmeleri çerçevesinde Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, ülke savunmasının iyileştirilmesi için Alman ordusuna, modern silah ve askerlere yatırım yaptıklarını belirtti.

Pistorius, Almanya’nın kapısı önünde savaş devam ettiğinde ülkenin güvenliğinde herhangi bir kesinti yapılamayacağını belirterek, bütçede Savunma Bakanlığı’na 71 milyar euro ayrıldığını, özel bir fon oluşturulduğunu hatırlattı.

Pistorius, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının sadece Ukrayna’nın egemenlik ve özgürlüğüne değil, uluslararası düzene ve uluslararası hukuka da saldırı olduğunu, bu nedenle Ukrayna’ya her düzeyde destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Almanya’nın Ukrayna’ya silah ve eğitim vererek de destek verdiğini belirten Savunma Bakanı Pistorius, “Yıl sonuna kadar toplam 10 bin Ukraynalı askeri Almanya’da eğitmiş olacağız.” söz konusu.

Ülkesinin uluslararası alanda sorumluluk üstlendiğini ve NATO’nun doğu kanadındaki ittifakın caydırıcılık kabiliyetine katkı sağladığını vurgulayan Pistorius, “Almanya öncülük etmeli. Bu nedenle Litvanya’da ilk kez kalıcı bir tugay konuşlandırmak istiyoruz. Müttefiklerimize onların yanında olduğumuzu ve bize güvenebileceklerini gösteriyoruz.” konuştu.

Pistorius, bu konuda ilk planlama adımlarının atıldığını ve artık gerekli altyapının kurulması gerektiğini söyledi.

Bakan Pistorius, müttefiklere verilen sözün tutulması ve NATO’daki yükümlülüklerini yerine getirmeleri için Almanya’nın gelecekte gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sini savunma alanına yatıracağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu