Haber

bu hafta mecliste

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle çalışmalarına 3 hafta ara veren TBMM Genel Kurulu, emeklilik yaşıyla ilgili yasa tasarısının önümüzdeki hafta yasalaşması ve deprem araştırma komisyonu kurulması için çalışacak.

11 ili etkisi altına alan depremlerin ardından çalışmalarına ara veren Meclis, önemli konuları görüşeceği yoğun bir haftaya giriyor.

28 Şubat Salı günü haftalık çalışmasına başlayacak Genel Kurul’da EYT yönetmeliğini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanunda Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklifle, 8 Eylül 1999 tarihinde veya daha önce işe başlayanlar ile 9 Eylül 1999 ve sonrasında işe başlayıp da borç sigortası olanlar için yürürlükteki mevzuatta yer alan emeklilik hak koşullarından yaş kuralı kaldırılacak. başlangıç ​​tarihi 9 Eylül 1999’dan önce.

Emekli olduktan sonra 10 gün içinde aynı işyerinde tekrar çalışmaya başlayan işçilere patrona yüzde 5 SGK prim indirimi yapılacak.

Kamu kurumlarında sürekli personel olarak çalışanların emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, iş sözleşmelerinin zorunlu olarak feshedilmesini gerektiren kararlar yürürlükten kaldırılacaktır.

Daha sonra Genel Kurul’da Kahramanmaraş merkezli deprem araştırma komisyonu kurulmasının görüşülmesi bekleniyor.

Komisyonda depremin tüm yönleriyle araştırılması planlanıyor.

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı önerisi

Genel Kurul, daha sonra Türkiye Arkeoloji ve Kültür Varlıkları Vakfı’nın kurulmasına ilişkin kanun tasarısını gündemine alacak.

Teklifle Türk ve İslam arkeolojisi alanlarında bilimsel çalışmalar yapmak ve yurt dışında arkeolojik kazı, araştırma ve çalışmalar yapmak üzere Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı kurulacak. Vakıf, kamu kurum ve kuruluşlarına, özel kuruluşlara ve uluslararası kuruluşlara proje önerileri sunabilecek, ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenleyebilecektir. Vakıf tarafından arkeolojik kazı yapılan yerlerde daimi temsilcilikler açılabilir.

Başarır ve Türkkan’ın dokunulmazlık dosyaları

Öte yandan TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile CHP’nin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Hazırlık Komisyonu raporunu görüşmek üzere 2 Mart Perşembe günü toplanacak. Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki siyasi partilerin haftalık küme toplantılarının Meclis çalışmalarının başlamasına bağlı olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu