Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk Devletleri Toplantısı Örgütü’nde Kıbrıs ve Gazze konularını eleştirdi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Astana’da Türk Devletleri Teşkilatı 10. Liderler Zirvesi öncesinde düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında; “Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı tecride karşı birlikte durmalıyız” dedi. Fidan, Gazze’de sivillere yönelik katliamın kabul edilemez olduğunu ve bir an önce koşulsuz ateşkes ilan edilmesi gerektiğini de belirtti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Astana’da Türk Devletleri Teşkilatı 10. Liderler Tepesi önünde düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısına katıldı. Dışişleri yetkililerinden edinilen bilgiye göre; Toplantıda KKTC’ye destek çağrısında bulunan Fidan, “Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı tecride karşı birlikte durmalıyız.” dedi.

Fidan’ın Karabağ’daki gelişmelere ilişkin “Türkiye, Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecek” dediği öğrenildi.

Bakan Fidan, üye ülkelerin özellikle ticaret, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti.

“Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkeler arasındaki iş birliğinin hızla kurumsallaşmasından ve derinleşmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz” diyen Fidan, Orta Koridor’un yatırım açısından daha da cazip hale getirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini ve bu durumun geçiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Başta Türkmen doğalgazı olmak üzere Hazar kaynaklarının Türkiye ve Avrupa’ya taşınması gerekiyor. Bunun önemini de vurguladı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da değinen Fidan, sivillere yönelik vahşi katliamın kabul edilemez olduğunu, bir an önce koşulsuz ateşkes ilan edilmesi ve yardımların Gazze’ye kesintisiz ulaşması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu