Ekonomi

Kayseri’de Talas Mevlana Mahallesi-Cumhuriyet Meydanı hattında ilk tramvay hizmete açıldı.

Ulaşım konforunu artıran raylı sistemin 5. etabı olan ve hatta ilk tramvayı raylara indiren Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş., Talas Mevlana Mahallesi ile Cumhuriyet Meydanı arasında direkt ulaşım hizmeti verecek.

Yaklaşık 85 bin nüfuslu Talas ilçesine bağlı Mevlana Mahallesi’ne konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti sağlayacak olan Talas Mevlana Mahallesi-Cumhuriyet Meydanı hattındaki çalışmaların tamamlanması ve 2015 yılında başlayan test sürüşlerinin tamamlanmasının ardından Mayıs ayında yolculara hizmet verecek ilk tramvay raylara yerleştirildi. Kayseri Şehir İçi Raylı Ulaşım Sistemi 5. Etap Talas Mevlana Mahallesi-Cumhuriyet Meydanı hattı, 5,5 kilometre uzunluğundaki güzergahta 9 yolcu istasyonuyla Kayseri halkına hizmet verecek. Ayrıca raylı sistem hattında bulunan 3 adet yer altı kuyu tankı, su depoları ve 3 adet trafo merkezinin elektromekanik işleri tamamlandı. Anafartalar-Şehir Hastanesi ve Talas Mevlana Mahallesi-Cumhuriyet Meydanı raylı sistem hatlarının tamamlanmasıyla şehrin doğu-batı yönünde yaklaşık 35 kilometre hizmet veren raylı sistemin uzunluğu 48 kilometreye ulaştı.

Ayrıca yeni sınırların hizmete girmesi ve hizmette olan mevcut 69 tramvay sayısının yeni tramvaylarla 80’e çıkarılmasıyla birlikte 175 bin civarında yolcu taşıma kapasitesine ulaşılacak. Genişleyen ve gelişen raylı sistem ağıyla vatandaşlar şehrin önemli noktalarına güvenli ve konforlu yolculuk yapma imkanına sahip oluyor. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu