Haber

Kiralar Gündemde: Düzenleme Yolda!

Konut fiyatlarının artmasıyla birlikte kiralarda yaşanan yükseliş, özellikle metropollerde konut krizi yaratma yoluna girerken, seçim sonrası kiralara ilişkin yeni düzenlemeler hem tepkilere hem de takviyelere neden oldu.

Enflasyonla birlikte yatırım aracı olma niteliğini de artıran konut fiyatları, yabancıların vatandaşlık ve oturma izni alması bazında gündeme geldi.

Enflasyonla birlikte konut fiyatlarındaki artış kira artışlarına neden oldu. Bu da özellikle büyük şehirlerde büyük sorunlar yaratmaya başladı. Haziran 2022’de getirilen yüzde 25’lik kira artış sınırı ülke genelinde uygulanmazken, kiracılar ve ev sahipleri kadar adalet sistemi de sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Geçen yıl getirilen kira artışının sonunun uzatılma olasılığı uzun süredir konuşulurken kulisler de gündeme gelmeye başladı.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, “Kiralarda yeni düzenleme yolda”, yönetmeliğin içeriğinde “yüzde 25 zam sınırının uzatılması”, “kiralara üst sınır getirilmesi” ve ” üst sınırı aşanlara hapis veya para cezası verilmesi” gündeme geldi.

Öte yandan ilginç araştırmalar ve karşılaştırmalar da görüldü. AK Parti, Türkiye’de kiraların en çok arttığı 10 ilde birinci parti olarak çıkarken, 2019 yerel seçimlerine göre önemli bir oy kaybı yaşadı.

Sözcü’den Gamze Bal, kiraların yüksek olduğu illerde hükümetin aldığı oyları da karşılaştırdı. 2019 yerel seçimlerine göre AK Parti’nin oyları ülke genelinde 7,15 puan gerilerken, kira artışının yüksek olduğu illerde oy kaybının 17 puanı geçtiği görüldü.

Kira artışlarına ilişkin eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk’ün paylaşımı da dikkat çekti.

Sosyal medyada hem kiracılar hem de ev sahipleri şikayetlerini dile getiriyor.

Yatırım amacıyla aldığı konutu boşa harcayanların yanı sıra,

Fırsatçı ev sahipleri de görülürken,

Kiracıların alım gücünün düşmesine ek olarak,

Şehirlerde fahiş kiraların kaldırılamadığı da biliniyor.

Kira artışlarında çevrenizdeki durum nedir?

Bu düzenlemeler ev sahibi veya kiracıların yaşadığı sorunlara çözüm olacak mı?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu