Haber

Pakistan’dan Türkiye’deki depremzedelere yardım taşıyan ilk gemi yola çıktı

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’deki afetzedeler için 1.000 tonluk yardım taşıyan ilk Pakistan Donanması gemisi Karaçi’den yola çıktı.

Karaçi Limanı’nda düzenlenen törene Pakistan Denizcilik Bakanı Seyit Faysal Sabzvari, Türkiye’nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu ve yetkililer katıldı.

Türkiye’deki afetzedeler için 1.000 ton yardım malzemesi taşıyan gemide 22.000 adet battaniye, 1.800 adet kışlık çadır ve çeşitli destek malzemeleri bulunuyor. Pakistan Donanmasına ait geminin 13 gün içinde Mersin Limanı’na varması bekleniyor. Burada 2 gün kalacak olan gemi daha sonra Suriye’ye hareket edecek.

Bakan Sabzvari, Karaçi Limanı’nda yaptığı açıklamada, Pakistan’ın Türkiye’ye desteğini sürdüreceğini vurguladı.

Geçen yıl Ankara’nın sel felaketinde yaptığı yardıma değinen Sabzvari, yardımın İslamabad’da olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Karaçi Başkonsolosu Sangu, Pakistan’a Türk halkı ve hükümeti adına verdiği sürekli destek için teşekkür ederek, “Pakistan’ın iyi niyeti ve sevgisi bizim için çok önemli. Bu zor zamanlarda yalnız olmadığımızı hissettiriyor.” söz konusu.

Pakistan bugüne kadar Türkiye’ye karadan ve havadan 7 bin kışlık çadır ve 33 binden fazla battaniye gönderdi. Önümüzdeki 2 hafta içinde Türkiye’ye hava yoluyla 4.000 kışlık çadır gönderilmesi planlanıyor.

Ayrıca Al Khidmat Foundation, Edhi Foundation, Beytus Salam Welfare Foundation, Sailani Welfare Foundation ve Pakistan Kızılayı da Türkiye’de çeşitli yardım faaliyetleri yürütüyor.

karatayhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu