Ekonomi

Rusya’dan tavan fiyat yanıtı

Başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Novak, dün Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin doğal gaza megavatsaat başına 180 euro tavan fiyat uygulamasına yönelik anlaşmayı değerlendirdi.

Bunun ekonomik bir karar olmadığını söyleyen Novak, “Bu sadece başka bir siyasi karar. Meslektaşlarımız aynı hatayı tekrar tekrar yapıyorlar” dedi.

Novak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Nobel ödüllü iktisatçı Milton Friedman’dan yaptığı bir alıntıya atıfta bulunarak, “Domates açığı yaratmak istiyorsanız tavan fiyat uyguluyorsunuz. Meslektaşlarımız Avrupa’da doğal gazın olmamasını ve gazın başka pazarlara gitmesini istiyorlarsa tavan fiyat koyacaklar” dedi.

Novak, AB ülkelerinin bu kararına Rusya’nın tepkisi için gerekli yasal belgeleri inceleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Avrupa’dan gelen gaz için 180 avroluk tavan fiyat

Kovid-19 salgını ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle son dönemde AB ülkeleri doğalgaza yüksek fiyatlar ödemek zorunda kaldı.

AB ülkeleri arasında dün üzerinde anlaşmaya varılan tavan fiyat kararı, Hollanda merkezli Avrupa’nın en derin derinliğe sahip sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören vadeli gaz sözleşmesinin 3 iş günü için 180 avroyu aşması ve sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) ) aynı dönemde Avrupa’da. Küresel piyasalarda megavat saat fiyatının 35 avroyu geçmesi halinde yürürlüğe girecek.

TTF’de işlem gören doğalgaz vadeli işlem sözleşme fiyatı, bugün 106,2 euro seviyesinde işlem görürken, Ağustos ayında megavatsaat başına 340 euro’ya kadar çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu