Haber

Şırnak’ta tırtıl istilası, köylüler tedirgin

– Şırnak’ta tırtıl istilası köylüleri tedirgin

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde çam kese tırtıllarının bulaşması bölge halkını tedirgin ediyor ve tarım alanlarını tehdit ediyor.

Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince bölgede inceleme başlatıldı. Bölgede yapılan arazi çalışmasında Cizre ve İdil ilçelerinde yol kenarlarında, yerleşim yerlerinde, boş arazilerde ve hazine arazilerinde yoğun çam keseli tırtıl bulundu. Yapılan saha araştırmasında nüfusun yüzde 95’inin yol kenarlarında, yerleşim yerlerinde, boş arazilerde ve hazine arazilerinde, yüzde 5’inin ise ekili tarım alanlarının çevresindeki arazilerde olduğu görüldü.

İdil ilçesine bağlı Ortaköy Muhtarı Şehmus Şığva, tırtılların kendilerini mahvettiğini söyledi. Yetkililerden çare bulunmasını istediklerini belirten Sığva, “Bu tırtıllar hem ekinimize hem de malımıza zarar veriyor. Evimize giriyorlar. Çocuklarımız korkuyor.”

Yaklaşık bir haftadır tırtılların köylerini işgal ettiğini belirten Sığvan, “Ekili tarlaları kendi imkanlarımız ile ilaçladık ama makul bir süre sonra tırtıllar meradan dönüyor. Baş edemiyoruz. İl tarım müdürlüğünden görevliler gelip numune aldılar.Hızlı bir şekilde tahlil yaptık.Meralarda halk köylere inerek bahçelere, evlere giriyor. Tarım arazilerimize önemli zararlar verdiler. Çocuklar okula gitmekten korkuyor. Ebeveynler çocukları tırtıllar yüzünden okula götürüyor. Bu tırtıllarda hastalık var mı, kayıp nedir bilmiyoruz” dedi.

Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda gür çam tırtılına rastlandı. Diyarbakır Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile yapılan görüşmelerde Nüfus artışının iklim koşullarına bağlı olduğu ve üreticilerin arazilerini kontrol altında tuttukları, nüfusun fazla olması durumunda ilaçlama yapmalarında fayda olacağı belirtildi.”

ardanuchaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu